Stanoviská hnutia

Socialisti.sk

Vyhlásenie hnutia Socialisti.sk k súčasnej situácii

a referendu o predčasných voľbách

Hnutie Socialisti.sk s rozhorčením sleduje postup vlády a osobitne premiéra Matoviča v súvislosti s pripravovaným celoplošným testovaním. Považujeme za neprijateľné sústavné zastrašovanie občanov, obmedzovanie a vydieranie verejnosti súvisiace s bojom proti Covid-19. Sme zásadne proti ďalšiemu kolu plošného testovania, ktoré by bolo pre obyvateľstvo povinné.

Dozrel čas, aby sme zastavili nekompetentnú vládu Igora Matoviča. Preto za politickú prioritu súčasnosti považujeme vypísanie referenda o predčasných parlamentných voľbách.

Žiaľ, doterajšie iniciatívy, najmä v podobe petícií, sa ukazujú ako neúspešné. Sme presvedčení, že ich neúspech spočíva v tom, že spustenie a realizácia spomínaných iniciatív boli výsledkom aktivity jednotlivcov, alebo jednotlivých politických strán bez predchádzajúcej snahy o koordináciu s ostatnými združeniami či stranami.

Hnutie Socialisti.sk preto so znepokojením sleduje vyhlásenia opozičných parlamentných strán o tom, že sú pripravené spustiť petície za vypísanie referenda o predčasných voľbách.

 

Slovensko si už nemôže dovoliť luxus v podobe spúšťania ďalších a ďalších samostatných petícií vopred odsúdených na neúspech. Ak má byť nasledujúca iniciatíva úspešná, tak za ňou musia stáť viaceré sily – ako politické strany (parlamentné i neparlamentné), tak i nestranícke združenia.

Socialisti.sk preto deklarujú pripravenosť na rozhovory ako s demokratickými politickými silami, tak i s nestraníckymi združeniami o prípadnom spoločnom postupe a podpore petície za vypísanie referenda o predčasných parlamentných voľbách.

Vyhlásenie hnutia Socialisti.sk

Ideály a sľuby Novembra 89 sa nenaplnili


Politické hnutie Socialisti.sk vníma November 1989 ako politický a ekonomický prevrat, čo dokumentuje aj vývoj a stav našej spoločnosti. Ľudia stratili všetky životné a sociálne istoty. Nadvládu jednej strany nahradila nadvláda peňazí a kapitálu. Prudko vzrástla nezamestnanosť, kriminalita a chudoba.


Socialisti.sk konštatujú, že mnohé ideály a sľuby novembra 89 sa žiaľ nenaplnili ani za viac ako tridsať rokov. Pravda a láska nezvíťazila nad lžou a nenávisťou. Práve naopak, pravdy sa občan nedovolá a nenávisť v spoločnosti sa prehlbuje. Sme svedkami porušovania Ústavy a zákonov SR, ľudské práva sú obmedzované a demokracia je potláčaná. Od volieb dochádza k deštrukcii právneho a sociálneho štátu.


Nenaplnili sa sľuby o rovnosti vlastníctva, keď štátne firmy boli takmer bezo zvyšku sprivatizované, národný majetok rozkradnutý a družstevné vlastníctvo zlikvidované. Vo všetkých oblastiach je dominantné len súkromné vlastníctvo.


Nedošlo ani k odluke cirkvi od štátu. Naopak, bola prijatá Vatikánska zmluva, prehĺbil sa vplyv cirkvi vo všetkých oblastiach života spoločnosti a katolícka ideológia sa v súčasnosti stáva dominantnou. Mimoriadne silný vplyv má katolícka cirkev na rozhodnutia vlády, čo naše hnutie vníma obzvlášť negatívne.


Sľub, nebudeme súčasťou žiadneho vojenského paktu sa obratom zmenil a Slovensko v krátkom čase vstúpilo do NATO, zapája sa do vojenských akcií a stále viac vydáva na zbrojenie, keď len v tomto roku je to 1,7 miliardy eur.


Socialisti.sk vyzývajú poslancov NR SR, členov vlády a politické strany, k naplneniu ideálov Novembra 89. Žiadame dodržiavanie Ústavy a zákonov SR, ľudských práv, slobôd a demokracie, skutočné zrovnoprávnenie všetkých foriem vlastníctva, odluku cirkvi od štátu, postupný prechod k neutralite, výrazné zníženie nákladov na zbrojenie, ako i dôraznú mierovú a ekologickú politiku.


                                                                                Predsedníctvo hnutia Socialisti.sk

Socialisti.sk sú na strane odborov.

                                                                                   

Politické hnutie Socialisti.sk sleduje so znepokojením a rozhorčením neustálu snahu tejto pravicovej vlády o postupnú a totálnu deštrukciu sociálneho charakteru tohto štátu.

Zatiaľ čo pred voľbami súčasné vládne strany falošne a populisticky deklarovali, že nebudú rušiť žiadne sociálne výdobytky. Ich praktické kroky a skutky po zostavení vlády potvrdzujú pravý opak. Rušia 13. dôchodky, nastavenie minimálnej mzdy, obedy zadarmo, či pôvodné rekreačné poukazy.

Vláda Igora Matoviča chráni a podporuje tých, čo vďaka niekedy až otrockej práci za minimálnu mzdu, neustále bohatnú na úkor obyčajných ľudí. Tripartitné rokovania o minimálnej mzde úplne obnažili falošnú tvár tejto asociálnej vlády, keď prostredníctvom ministra práce flagrantne porušili všetky zásady a princípy sociálneho partnerstva a dialógu. Vylúčiť z rokovaní zástupcov odborov a zúžiť ich len na rokovania so zamestnávateľmi svedčí nielen o nekompetentnosti ministra, ale aj o jeho absolútnej arogancii a ignorácii jediných legitímnych predstaviteľov zamestnancov.

Hnutie Socialisti.sk preto v tejto situácii vyslovuje plnú podporu všetkým aktivitám KOZ, počínajúc ich protestnými pochodmi a pokračujúc ponukou na úzku spoluprácu pri zachovaní sociálnych práv obyvateľov Slovenska. Predsedníctvo hnutia Socialisti.sk vyzýva svojich členov a sympatizantov, aby sa aktívne zapojili do protestov odborárov.

Socialisti.sk vždy boli a budú na strane ľudí, ktorí sa živia svojou poctivou prácou.

Socialisti.sk zásadne odmietajú

rušenie 13. dôchodku!

                 

                 

               

Zaujíma Vás
čo sa u nás deje?
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Instagram

Socialisti prinášajú radikálnu demokratickú alternatívu voči koristníckému kapitalizmu, ktorý ničí spravodlivosť, rovnosť i život na Zemi.

  • Facebook
  • YouTube

Socialisti.sk

Štefánikova trieda 71/44

949 01 Nitra

Slovensko

IČO 52 659 071

strana@socialisti.sk

Kontakt pre média

socialisti@socialisti.sk

Predseda Bratislavského kraja

Ing. Milan Nehaj

ba@socialisti.sk

 

Predseda Banskobystrického kraja

Martin Bystriansky

bb@socialisti.sk

Predseda Košického kraja

Doc. Ing. Juraj B. Ďurove, PhD.

ke@socialisti.sk

0903 360 863

Predseda Nitrianskeho kraja

Ing. Juraj Chrien

nr@socialisti.sk

0917 437 310

Predseda Prešovského kraja

Ing. Marek Kopčák

po@socialisti.sk

Koordinátor pre Trenčiansky kraj

PhDr. Mojmír Kališ, PhD.

tn@socialisti.sk

0903 427 133

Predseda Trnavského kraja

Ing. Juraj Císar​, MBA

tt@socialisti.sk

0903 401 780

Koordinátor pre Žilinský kraj

Tomáš Ďaďo

za@socialisti.sk

© 2019 Socialisti.sk

 solidarita | ekológia | mier