Stanoviská hnutia

Socialisti.sk

Spochybňovanie petície, referenda i predčasných volieb, čo s tým?...

 

Petičná akcia ešte nezačala a rôzni politici, právnici, odborníci, politickí analytici spochybňujú zber podpisov, platnosť referenda i vyhlásenie predčasných volieb. Vždy je potrebné sa pozrieť, kto to hovorí. Spravidla ide o podporovateľov súčasných vládnych strán, ľudí závislých na súčasnom režime a požívajúcich jeho výhody, ale i väčšinou mladších nedovzdelancov a pochybné živly. Pesimisticky sa žiaľ na predčasné voľby pozerajú i skúsení politici a objektívni politológovia. Často to zdôvodňujú pasivitou ľudí a ich oddávaním sa osudu.

Samozrejme organizátori i politické strany si uvedomujú isté riziká a problémy takéhoto postupu, ale niet iného legálneho a reálnejšieho riešenia. Ak by sme pripustili spochybňovanie takéhoto postupu, tak by sme nemohli absolútne nič robiť, akceptovali by sme kroky tejto vlády, porušovanie zákonov a obrovské prešľapy koalície. Vzhľadom na donekonečna sa opakujúci núdzový stav, by sme boli bezbranní. Bola by to kolaborácia s touto vládou a ponechanie vývoja v našom štáte na vládnych šialencov.

Vzhľadom na mimoriadne ťaživú situáciu väčšiny občanov, charakter vládnej politiky, chaos v spoločnosti, vydieranie ľudí a najmä deštrukciu právneho a sociálneho štátu, je veľmi pravdepodobné, že bude vyzbieraných výrazne viac podpisov, ako je potrebných a referendum bude reálne, po prvýkrát v histórii úspešné. To platí aj o predčasných voľbách, ktoré by mohli byť ešte v tomto roku.

 

Čo sa spochybňuje a čo s tým

  1. Zber podpisov nie je možné realizovať vzhľadom na protipandemické opatrenia vlády, ako sú núdzový stav, zákaz vychádzania a zhromažďovania, či hygienické opatrenia,

Prognóza: podpisy sa vo veľkej miere budú zbierať cez hárky posielané poštou, bez osobného styku. Opatrenia pri zbere podpisov je možné dodržať takto - organizátori budú mať platný negatívny test, nosenie rúška s respirátorom, dodržanie odstupu, hygienické perá (buď každý svojim, každý dostane nové, po podpise sa bude dezinfikovať), dezinfekcia rúk a podobne.

 

  1. Nevyzbiera sa dostatočný počet 350.000 platných podpisov,

Prognóza: podľa prieskumov majú len parlamentné opozičné strany podporu viac ako 35 % voličov a je predpoklad že oni a ďalší nespokojní občania petíciu podpíšu, čo by predstavovalo odhadom viac ako 550 tisíc podpisov.

  1. V prípade vyhlásenia referenda sa na ňom nezúčastní 51 % všetkých oprávnených voličov, to je cca 2.217.000 občanov, čím nebude platné. Je pravdou, že sa na Slovensku uskutočnilo 7 referend a len jedno o vstupe do EU bolo platné,

Prognóza: prieskumy potvrdzujú, že s vládou je nespokojných 63 % opýtaných voličov a viac ako 51 % sa vyjadrilo, že sa referenda určite zúčastní. Ľudia sú frustrovaní a aj voliči vládnych strán musia vidieť, že vláda neplní takmer žiadne sľuby a dokonca prijíma protiľudové opatrenia.

  1. Ak bude referendum platné, poslanci NR SR sa v zmysle Ústavy nemusia jeho výsledkami riadiť, lebo funkčné obdobie je štvorročné a hlasujú podľa svojho svedomia a presvedčenia a nie sú ničím viazaní. Skrátiť si ho môžu len ústavným zákonom, t. j. hlasovaním 91 poslancov, pričom koalícia ich má 95.

Prognóza: pokiaľ hovoríme o demokratickom a právnom štáte, tak je nepredstaviteľné, aby zástupcovia ľudu v NR SR nerešpektovali rozhodnutie, požiadavku možno viac ako 2 miliónov voličov. Okrem toho Ústavný súd už povedal, že výsledky referenda sú priamo záväzné za určitých podmienok, aj keby parlament nič neurobil.

  1. V prípade platnosti referenda a vyhlásení volieb sa mnohí obávajú, že nedôjde k vytvoreniu lepšej vlády, či dokonca sa vráti Ficov Smer - SD.

Prognóza: nemožno predpokladať výsledok volieb, je však takmer isté, že po doterajších skúsenostiach by sa do novej vlády nedostal Matovič, Fico ani Kotleba a ich strany. V súčasnosti máme objektívne najhoršiu vládu v histórii Slovenska a preto všetko, čo príde, bude lepšie. Predpokladá sa vznik širšej koalície pravo-ľavých i liberálnych strán a kompetentnej vlády schopnej riešiť problémy občanov Slovenska.

V prípade ďalších otvorených otázok, budeme na ne reagovať...

Milan Benkovský, podpredseda hnutia Socialisti.sk

VYHLÁSENIE


Socialisti.sk sa pripájajú k petícii za predčasné voľby

Hnutie Socialisti.sk víta iniciatívu za vyvolanie referenda o predčasných parlamentných voľbách a túto petíciu aktívne podporí. Touto cestou vyjadrujeme petičnému výboru plnú podporu a sme pripravení poskytnúť mu maximálnu pomoc.
Vedenie hnutia zároveň vyzýva svojich členov a sympatizantov, aby petíciu nielen podpísali, ale aby sa v rámci svojich možností aj zapojili do zberu podpisov.
Sme radi, že sa podarilo zrealizovať to, na čo naše hnutie vyzývalo už na jeseň: vyhnúť sa viacerým petíciám organizovanými jednotlivcami či jednotlivými politickými subjektami a miesto toho spojiť sily.
V hnutí Socialisti.sk odmietame politický kalkul, a preto sa nepúšťame do špekulácií či vláda, ktorá by vzišla z prípadných predčasných volieb, bude lepšia alebo menej lepšia. Nepúšťame sa do úvah či v prípadných predčasných voľbách naše hnutie uspeje, alebo nie. Prvoradý je pre nás záujem verejnosti. A tá má bez najmenších pochybností už plné zuby lajdáckosti, neschopnosti a arogancie súčasnej vlády.
 
V Nitre 6. 2. 2021                                                                                    Artur Bekmatov,                                                                                                                                                predseda hnutia

VYHLÁSENIE


Socialisti.sk k udalostiam na Akadémii policajného zboru


Predsedníctvo hnutia Socialisti.sk s hlbokým znepokojením registruje doterajšie normalizačné praktiky a politické “kádrovanie“ predstaviteľov súčasnej vlády.
Najnovšie udalosti na Policajnej akadémii v súvislosti s nepredĺžením zmlúv dvoch jej pedagógov len dotvárajú túto mozaiku.
Na prvý pohľad by na tom možno nebolo  nič mimoriadne, keby „úplnou náhodou“ nešlo o dvoch mienkotvorných kritikov prešľapov tejto vlády.
Čestnému predsedovi a zakladateľovi hnutia Socialisti.sk, doc. Mgr. Eduardovi Chmelárovi, PhD. bolo naznačené, že išlo o aktivitu priamo z Ministerstva vnútra.
Predstavitelia hnutia Socialisti.sk vyjadrujú morálnu podporu doc. Mgr. Eduardovi Chmelárovi, PhD. a vyjadrujú rozhorčenie nad konaním tejto vládnej koalície.
Zároveň   vyzývajú  všetky   demokratické  strany   a  politické  subjekty  na  komunikáciu  a spoluprácu pri obrane základných princípov demokracie a v boji proti totalite, ktorá sa za súčasnej vlády začína okolo nás mrazivo plížiť.

OĽaNO pokračuje v plíživom podmaňovaní štátu


Pamätáte si ako sa v lete premiér dušoval, že výber prednostov okresných úradov výhradne  stranou  OĽaNO  bude posledným  politickým zásahom  do okresných úradov a že do nižších funkcií už koalícia zasahovať nebude?
Bola to sprostá lož.
Dnes totiž navrhujú poslanci OĽaNO zmenu zákona o štátnej službe, podľa ktorej bude možné na návrh ministra alebo predsedu ústredného orgánu štátnej správy odvolať vedúceho ktoréhokoľvek odboru na ktoromkoľvek okresnom úrade.
Ešte raz: minister vnútra bude môcť odvolať hocakého vedúceho odboru hocikde na Slovensku. V lete chcel Matovič po dosadení svojich ľudí do čela okresov spraviť hrubú čiaru a chrániť odbornosť úradníkov pred politickými tlakmi. „Doteraz tí, čo mali pod patronátom okresný úrad, po každých voľbách urobili také politické jatky, že sa menili stovky, tisícky a pri niektorých voľbách až desaťtisíc ľudí,“ povedal vtedy Matovič. Teraz si skúste predstaviť, aké jatky umožní najnovší výmysel OĽaNO...

Namiesto činov, len tančeky okolo referenda
Politický komentár Milana Benkovského, podpredsedu hnutia Socialisti.sk pre SLOVO.
https://www.noveslovo.sk/c/Namiesto_cinov_len_tanceky_okolo_referenda

Podtitulky - Zápas o to kto má referendum organizovať, Politický kalkul hlavných hráčov, Vajatanie strán okolo podpory referenda,  Aké  sú  dôvody  predčasných  volieb,  Vláda  dostala  občanov  tam  kde  chcela, čo my  s tým? Je čas na referendum a čo so zákazom vychádzania, Čo dodať na záver.
Situácia  na  Slovensku  je  v  poslednom  čase  neúnosná.  Napätie v spoločnosti sa dá krájať, rastie nenávisť  a agresivita...Všetko to má na svedomí nie len koronakríza, ale najmä nekompetentná vláda na čele s Igorom Matovičom, ktorá preukázateľne nie je schopná riadiť štát, riešiť problémy občanov...  Psychopatický premiér s jeho najbližšími, sa nám pokúša doslova ukradnúť krajinu, sprivatizovať si ju a neobmedzene v nej vládnuť...  To  sú  zjednodušene povedané, hlavné dôvody  prečo je potrebné Matoviča a jeho vládu odstaviť...
V súčasnosti je to však reálne možné len jediným legálnym spôsobom  a to referendom a následnými predčasnými voľbami... Podrobnejšie nájdete v článku.


Schmögnerová: Matovič premrháva volebné žetóny. SaS i Sme rodina valcuje OĽaNO

https://ekonomika.pravda.sk/ludia/clanok/574902-schmognerova-sulik-si-presadzuje-co-chce-
ulahcuje-mu-to-matovicovo-nevladnutie/

Odporúčam do pozornosti všetkým, čo sa zaujímajú o verejné financie a riešenie zásadných  ekonomických a celospoločenských problémov na Slovensku.
Okrem iného tam čitateľ nájde aj názor expertky na použitie prostriedkov EÚ z Fondu obnovy, riešenie nášho verejného  dlhu,  podporu  ľudí  v  koronakríze,  na  rovnú  daň,  odvodový bonus a ďalšie kritické poznámky k Sulíkovým aktivitám a vývoja v spoločnosti.

Milan Benkovský, podpredseda hnutia Socialisti.sk

Vyhlásenie hnutia Socialisti.sk k súčasnej situácii

a referendu o predčasných voľbách

Hnutie Socialisti.sk s rozhorčením sleduje postup vlády a osobitne premiéra Matoviča v súvislosti s pripravovaným celoplošným testovaním. Považujeme za neprijateľné sústavné zastrašovanie občanov, obmedzovanie a vydieranie verejnosti súvisiace s bojom proti Covid-19. Sme zásadne proti ďalšiemu kolu plošného testovania, ktoré by bolo pre obyvateľstvo povinné.

Dozrel čas, aby sme zastavili nekompetentnú vládu Igora Matoviča. Preto za politickú prioritu súčasnosti považujeme vypísanie referenda o predčasných parlamentných voľbách.

Žiaľ, doterajšie iniciatívy, najmä v podobe petícií, sa ukazujú ako neúspešné. Sme presvedčení, že ich neúspech spočíva v tom, že spustenie a realizácia spomínaných iniciatív boli výsledkom aktivity jednotlivcov, alebo jednotlivých politických strán bez predchádzajúcej snahy o koordináciu s ostatnými združeniami či stranami.

Hnutie Socialisti.sk preto so znepokojením sleduje vyhlásenia opozičných parlamentných strán o tom, že sú pripravené spustiť petície za vypísanie referenda o predčasných voľbách.

 

Slovensko si už nemôže dovoliť luxus v podobe spúšťania ďalších a ďalších samostatných petícií vopred odsúdených na neúspech. Ak má byť nasledujúca iniciatíva úspešná, tak za ňou musia stáť viaceré sily – ako politické strany (parlamentné i neparlamentné), tak i nestranícke združenia.

Socialisti.sk preto deklarujú pripravenosť na rozhovory ako s demokratickými politickými silami, tak i s nestraníckymi združeniami o prípadnom spoločnom postupe a podpore petície za vypísanie referenda o predčasných parlamentných voľbách.

Vyhlásenie hnutia Socialisti.sk

Ideály a sľuby Novembra 89 sa nenaplnili


Politické hnutie Socialisti.sk vníma November 1989 ako politický a ekonomický prevrat, čo dokumentuje aj vývoj a stav našej spoločnosti. Ľudia stratili všetky životné a sociálne istoty. Nadvládu jednej strany nahradila nadvláda peňazí a kapitálu. Prudko vzrástla nezamestnanosť, kriminalita a chudoba.


Socialisti.sk konštatujú, že mnohé ideály a sľuby novembra 89 sa žiaľ nenaplnili ani za viac ako tridsať rokov. Pravda a láska nezvíťazila nad lžou a nenávisťou. Práve naopak, pravdy sa občan nedovolá a nenávisť v spoločnosti sa prehlbuje. Sme svedkami porušovania Ústavy a zákonov SR, ľudské práva sú obmedzované a demokracia je potláčaná. Od volieb dochádza k deštrukcii právneho a sociálneho štátu.


Nenaplnili sa sľuby o rovnosti vlastníctva, keď štátne firmy boli takmer bezo zvyšku sprivatizované, národný majetok rozkradnutý a družstevné vlastníctvo zlikvidované. Vo všetkých oblastiach je dominantné len súkromné vlastníctvo.


Nedošlo ani k odluke cirkvi od štátu. Naopak, bola prijatá Vatikánska zmluva, prehĺbil sa vplyv cirkvi vo všetkých oblastiach života spoločnosti a katolícka ideológia sa v súčasnosti stáva dominantnou. Mimoriadne silný vplyv má katolícka cirkev na rozhodnutia vlády, čo naše hnutie vníma obzvlášť negatívne.


Sľub, nebudeme súčasťou žiadneho vojenského paktu sa obratom zmenil a Slovensko v krátkom čase vstúpilo do NATO, zapája sa do vojenských akcií a stále viac vydáva na zbrojenie, keď len v tomto roku je to 1,7 miliardy eur.


Socialisti.sk vyzývajú poslancov NR SR, členov vlády a politické strany, k naplneniu ideálov Novembra 89. Žiadame dodržiavanie Ústavy a zákonov SR, ľudských práv, slobôd a demokracie, skutočné zrovnoprávnenie všetkých foriem vlastníctva, odluku cirkvi od štátu, postupný prechod k neutralite, výrazné zníženie nákladov na zbrojenie, ako i dôraznú mierovú a ekologickú politiku.


                                                                                Predsedníctvo hnutia Socialisti.sk

Nenaplnene sluby Novembra 89.png
Vyhlasenie MB.png

Socialisti.sk sú na strane odborov.

                                                                                   

Politické hnutie Socialisti.sk sleduje so znepokojením a rozhorčením neustálu snahu tejto pravicovej vlády o postupnú a totálnu deštrukciu sociálneho charakteru tohto štátu.

Zatiaľ čo pred voľbami súčasné vládne strany falošne a populisticky deklarovali, že nebudú rušiť žiadne sociálne výdobytky. Ich praktické kroky a skutky po zostavení vlády potvrdzujú pravý opak. Rušia 13. dôchodky, nastavenie minimálnej mzdy, obedy zadarmo, či pôvodné rekreačné poukazy.

Vláda Igora Matoviča chráni a podporuje tých, čo vďaka niekedy až otrockej práci za minimálnu mzdu, neustále bohatnú na úkor obyčajných ľudí. Tripartitné rokovania o minimálnej mzde úplne obnažili falošnú tvár tejto asociálnej vlády, keď prostredníctvom ministra práce flagrantne porušili všetky zásady a princípy sociálneho partnerstva a dialógu. Vylúčiť z rokovaní zástupcov odborov a zúžiť ich len na rokovania so zamestnávateľmi svedčí nielen o nekompetentnosti ministra, ale aj o jeho absolútnej arogancii a ignorácii jediných legitímnych predstaviteľov zamestnancov.

Hnutie Socialisti.sk preto v tejto situácii vyslovuje plnú podporu všetkým aktivitám KOZ, počínajúc ich protestnými pochodmi a pokračujúc ponukou na úzku spoluprácu pri zachovaní sociálnych práv obyvateľov Slovenska. Predsedníctvo hnutia Socialisti.sk vyzýva svojich členov a sympatizantov, aby sa aktívne zapojili do protestov odborárov.

Socialisti.sk vždy boli a budú na strane ľudí, ktorí sa živia svojou poctivou prácou.

Socialisti.sk zásadne odmietajú

rušenie 13. dôchodku!