Články Milana Benkovského


AKO TO VIDIA SOCIALISTI.SK


SMERUJE SMER SD K ĽAVICI? Táto strana mala v sobotu svoj „rekonštrukčný“ snem, no nič podstatné sa na ňom nezmenilo. Zvolili nových podpredsedov za Pellegriniho odídencov a doplnili Predsedníctvo v ktorom však zostal sprofanovaný Róbert Kaliňák a Martin Glváč. Preto len naivný človek si môže myslieť, že dôjde k zásadným zmenám smerom doľava.

Výstižné a fundované stanovisko k Smeru SD a jeho snemu, vyjadril politický komentátor a dnes už čestný predseda hnutia Socialisti.sk Eduard Chmelár https://www.hlavnespravy.sk/chmelar-mysli-ze-smer-sa-neposuva-dolava-tom-hovori-robert-fico-skor-ku-konzervativizmu/2236002.

K týmto názorom niet príliš čo dodať. Napriek tomu považujem za potrebné pripomenúť. Fico znovu ohlásil „zásadný obrat doľava“, kde však bola táto strana doterajších, viac ako dvadsať rokov? Každý politológ má však v tom jasno, Smer bol od začiatku stranou tretej cesty s. r. o - čkou otcov zakladateľov a je ňou aj teraz. Ľudia, ani strany sa nemenia, len viac, či menej úspešne, kamuflujú svoje skutočné zámery.

Smer SD nikdy nebol relevantnou ľavicovou stranou. S ľavicou mal spoločné antifašistické hodnoty a presadzovanie sociálnych riešení. To však majú v programe i viaceré stredopravé strany, ako napríklad KDH. Jeho vlastenectvo sa zase často blíži k nacionalizmu SNS. Ešte horšie je to v hodnotových otázkach, kde táto strana dlhodobo kolaboruje s cirkvou, stavia sa za tradičné, rozumej kresťanské hodnoty.

Podobne je to aj vo vzťahu k NATO a USA, ku ktorým Smer SD inklinuje. Jasne to vyjadril prísľubom na výrazné navýšenie výdavkov na zbrojenie vo výške dvoch percent HDP, či nákupom amerických vrtuľníkov a stíhačiek za miliardy eur. Ak kritizuje NATO, tak len za bombardovanie bývalej Juhoslávie, ale ostatné agresie necháva nepovšimnuté. Boli to tiež jeho nominanti Lajčák a Korčok, ktorí z nás robili lokajov USA.

Zásadnou otázkou však je, že Smeru SD nikdy nešlo o zmenu kapitalistického systému, ale len o jeho kozmetické vylepšenie. Podobne to zatiaľ vyzerá aj s Pellegriniho novou stranou Hlas-SD. Občan sa má preto právo pýtať, čo to všetko má spoločné s ľavicou, či sociálnou demokraciou?

POSTUP SOCIALISTOV.SK PRI ĽAVICOVÝCH RIEŠENIACH.

Napriek vyššie uvedenému, protivníkom hnutia Socialisti.sk nie je Smer SD, ani Hlas-SD, keďže sú predsa len bližšie k ľavici, ako všetky ostatné politické strany na Slovensku. Naším jediným nepriateľom, ktorého chceme poraziť je kapitalistický systém a „naša“ súčasná nekompetentná vláda.

Keďže kritikov je dosť, dovoľte upriamiť pozornosť na to, čo chce hnutie Socialisti.sk robiť, najmä v tých oblastiach, ktoré vyššie kritizuje.

Politické hnutie Socialisti.sk je principiálnym, autentickým a hodnotovým ľavicovým hnutím. Sme za výrazné, progresívne zdanenie vysokých príjmov a luxusných majetkov, za radikálne zvýšenie minimálnej mzdy. Zavedieme podiel zamestnancov na zisku firiem a posilníme ochranu ohrozených skupín zamestnancov. Výrazne zvýšime nízke dôchodky. Štátnu pomoc presunieme od stimulov pre zahraničné firmy k podpore pre domácich malých a stredných podnikateľov. V súvislosti s nástupom robotizácie budeme presadzovať 4-dňový pracovný týždeň alebo 6-hodinový pracovný deň. Zároveň otvoríme verejnú diskusiu o nepodmienenom základnom príjme.

Sme za výrazné zníženie výdavkov na zbrojenie maximálne do 1,6 percenta HDP. Ušetrené zdroje nasmerujeme na výstavbu cenovo dostupných bytov pre mladé rodiny, do školstva a zdravotníctva. Kategoricky odmietame prítomnosť cudzích základní a vojakov na území Slovenskej republiky.

Zahraničná politika musí byť vyvážená a orientovaná najmä na spoluprácu s našimi susedmi vo V-4 a EU. Popri tom budeme podporovať priateľské, najmä obchodné vzťahy i s ďalšími krajinami, vrátane Ruska.

ČO NÁS ČAKÁ V NAJBLIŽŠÍCH TÝŽDŇOOCH. Hnutie Socialisti.sk čaká do jesene dobudovanie štruktúr v krajoch a okresoch, klubov a kontaktných ľudí v obciach a mestách Slovenska. Chceme tiež významne posilniť naše odborné zázemie a to cestou budovania odborných sekcií, do istej miery kopírujúcich jednotlivé vládne rezorty a sekcie žien, mladých ľudí a menšín. Boli by sme radi, aby sa na ich práci podieľali i nezávislí odborníci a sympatizanti hnutia.

VIAC O NÁZOROCH hnutia Socialisti.sk nájdete na našej FB stránke Socialisti.sk, na osobnom profile: Artur Bekmatov (predseda hnutia), Milan Benkovský, ako i v mojich článkoch v Slove – www.noveslovo.sk

AK SÚHLASÍTE s týmito názormi zdieľajte tento článok a ak sa chcete zapojiť ako člen, sympatizant, či nezávislý odborník píšte na milanbenk@gmail.com , všetkým odpoviem.

22. 7. 2020

Milan Benkovský

podpredseda hnutia Socialisti.sk


Zaujíma Vás
čo sa u nás deje?

Socialisti prinášajú radikálnu demokratickú alternatívu voči koristníckému kapitalizmu, ktorý ničí spravodlivosť, rovnosť i život na Zemi.

  • Facebook
  • YouTube

Socialisti.sk

Bajzova 12/234

Bratislava 821 08

Slovensko

IČO 52 659 071

strana@socialisti.sk

Kontakt pre média

socialisti@socialisti.sk

Predseda Bratislavského kraja

Ing. Milan Nehaj

zapad@socialisti.sk

 

Koordinátor pre Banskobystrický kraj

Ing. Branislav Vilmon

stred@socialisti.sk

Koordinátor pre Košický kraj

Ing. Martin Štunda

vychod@socialisti.sk

Predseda Nitrianskeho kraja

Ing. Juraj Chrien

nr@socialisti.sk

0917 437 310

Koordinátor pre Prešovský kraj

Ing. Marek Kopčák

po@socialisti.sk

Koordinátor pre Žilinský kraj

Ing. Juraj Zeman

za@socialisti.sk

Vyplňte v prípade, že ste sa už v minulosti prihlásili za člena alebo sympatizanta.

© 2019 Socialisti.sk

 solidarita | ekológia | mier