AK PREJDE ŽIGOV NÁVRH, ZVYŠOVANIE MINIMÁLNEJ MZDY STRATÍ CENU

Minister hospodárstva Peter Žiga v tichosti predložil do pripomienkového konania návrh „na odpojenie príplatkov pre zamestnancov za prácu v noci, v sobotu a v nedeľu a príplatku za sťažený výkon práce od minimálnej mzdy“.Minister hospodárstva Peter Žiga v tichosti predložil do pripomienkového konania návrh „na odpojenie príplatkov pre zamestnancov za prácu v noci, v sobotu a v nedeľu a príplatku za sťažený výkon práce od minimálnej mzdy“. V praxi to znamená, že všetky výhody vládneho zvýšenia minimálnej mzdy by zničilo takéto opatrenie, ktoré by najviac postihlo robotníkov, pekárov, zdravotníckych pracovníkov a iných zamestnancov pracujúcich v nočných smenách. Už dnes má Slovensko najvyšší podiel zamestnancov pracujúcich v noci v rámci celej EÚ – takmer 16 %, čo vysoko prevyšuje európsky priemer (napríklad druhá v poradí je Malta len s polovičným podielom ako v SR, v Poľsku sú to len 2 percentá, v Česku 5 percent atď.). Podľa viacerých výskumov práca v noci zvyšuje riziko kardiovaskulárnych chorôb, cukrovky a mŕtvice, ale táto „sociálna“ vláda chce robotníkom naložiť ešte viac...

Podľa mojich informácií zvnútra Smeru Peter Žiga navrhol aj zmenu Zákonníka práce, ktorá by skomplikovala život zamestnancom. Hovoríme o tom istom Petrovi Žigovi, ktorý nazval kritiku zbojníckych metód majiteľov U. S. Steel Košice „urážkou seriózneho podnikateľa“. O odpojení príplatkov pre zamestnancov od minimálnej mzdy však hovoril aj premiér Peter Pellegrini na stretnutí so zamestnávateľmi a odborármi. A obaja títo páni sa tvária ako „modernizačné“ krídlo najsilnejšej vládnej strany. Chcel by som vedieť, čo v ich predstavách znamená byť moderný. Či okresať zamestnancom sociálne práva a vychádzať v ústrety korporáciám alebo zvýšiť rovnosť v spoločnosti a ekonomickú demokraciu vo firmách. Ako predstaviteľ ľavicového politického hnutia Socialisti.sk preto vyzývam stranu Smer-SD, ktorá sa názvom hlási k sociálnej demokracii, aby takéto antisociálne nápady svojho podnikateľského krídla zmietla bez váhania zo stola.

Zaujíma Vás
čo sa u nás deje?
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Instagram

Socialisti prinášajú radikálnu demokratickú alternatívu voči koristníckému kapitalizmu, ktorý ničí spravodlivosť, rovnosť i život na Zemi.

  • Facebook
  • YouTube

Socialisti.sk

Štefánikova trieda 71/44

949 01 Nitra

Slovensko

IČO 52 659 071

strana@socialisti.sk

Kontakt pre média

socialisti@socialisti.sk

Predseda Bratislavského kraja

Ing. Milan Nehaj

ba@socialisti.sk

 

Predseda Banskobystrického kraja

Martin Bystriansky

bb@socialisti.sk

Predseda Košického kraja

Doc. Ing. Juraj B. Ďurove, PhD.

ke@socialisti.sk

0903 360 863

Predseda Nitrianskeho kraja

Ing. Juraj Chrien

nr@socialisti.sk

0917 437 310

Predseda Prešovského kraja

Ing. Marek Kopčák

po@socialisti.sk

Koordinátor pre Trenčiansky kraj

PhDr. Mojmír Kališ, PhD.

tn@socialisti.sk

0903 427 133

Predseda Trnavského kraja

Ing. Juraj Císar​, MBA

tt@socialisti.sk

0903 401 780

Koordinátor pre Žilinský kraj

Tomáš Ďaďo

za@socialisti.sk

© 2019 Socialisti.sk

 solidarita | ekológia | mier